2012. december 15., szombat
2012. december 6., csütörtök
Dobostorta vagy Dobos-torta
Íme a Dobostorta vagy Dobos-torta. Gőzöm nincs, hogy melyik a helyes írása.
Ez kérem az én mumusom volt... a tetején lévő "dob"... nah, azt több napos rákészülés előzte meg, meg tulajdonképpen az egészet. Aztán elkészült és mint annyi minden más, bebizonyosodott, hogy nem kell ettől annyira félni. Ha nem sikerül olyan tökéletesre a teteje, az íze kárpótolja az embert. Mert ez a torta nagyon jó kis cucc...
A kiindulás Moha tortája volt, némi változtatással és fele mennyiséggel, mert én egy aprócska tortát akartam készíteni.
És akkor, a recept:
Dobostorta
Hozzávalók 15 cm-es tortaformához
a tésztához:
- 4 tojás
- 4 púpozott evőkanál kristálycukor
- 4 púpozott evőkanál liszt
- 1 csipet só
- 3 tojás
- 10 dkg cukor
- 1 teáskanál vaníliakivonat
- 10 dkg étcsokoládé (nálam ez 74%-os étcsokoládé volt)
- 2 púpozott evőkanál cukrozott kakaópor
- 1/4 dl rum
- 10 dkg puha vaj
- csipet só
- 15 dkg kristálycukor
- 1 teáskanál ecet
- 1 kávéskanál vaj
- 2 evőkanál víz
- 1 marék durvára darált dió (ez nálunk elmaradt, mert az ünnepelt allergiás rá)
A krémmel kezdünk, mert hűlnie kell.
A tojásokhoz keverjük a cukrot, a vaníliakivonatot és gőz felett, habverővel folyamatosan kevergetve sűrű krémmé főzzük. A tűzről levéve hozzáadjuk az apró darabokra tördelt csokoládét a rumot, a sót. Jól elkeverem, majd amikor kicsit visszahűlt, hozzákeverem a puha vajat.
A tésztához először hat vagy hét 15 cm-es kört rajzoltam két sütőpapírra, de lehet, hogy van akinek ez csak három lapon fér el, akkor három részletben kell sütnie a tésztát, nekem a nagy gáztepsiben sütve két tepsiben elfértek. A sütőpapírt megrajzolom, majd megfordítom, hogy ne a tollas felületre kerüljön a tészta és a formákat, kicsit túlhúzva a rajzolt körökön megkenem a közben felvert tésztával, azaz az egész tojásokat a cukorral és a sóval felverem, majd kézi habverővel folytatva, óvatos mozdulatokkal, apránként hozzákeverem a lisztet. Ezzel a tésztával kenem meg a köröket, a széleiken kicsit túlhúzva, hogy majd egyformára vághassam őket. 180 fokos sütőben tepsinként 10-12 perc alatt készre sütöm a tésztát.
Amikor megsültek, lehúzzuk őket a sütőpapírról, és méretre vágjuk őket. Ezek olyan pici lapok, hogy én a konyhai ollómmal egyszerűen körbe vágtam őket.
A közben kihűlt krémet elektromos habverővel felverjük, fellazítjuk.
A krémmel a lapokat - egy lapot kihagyva, amire majd a karamell réteg jön - és a torta szélét, tetejét is megkenjük. Apró pöttyöket teszünk a krémből a felső lapra, erre tesszük majd a torta karamelles lapját.
A karamelles réteg elkészítéséhez szükségünk lesz egy hosszú pengéjű késre és egy darab hideg vajra, ezeket készítsük elő, majd a piskótát tegyük sütőpapírra vagy vágódeszkára. Teflon bevonatú lábasban felmelegítem a cukrot, a vizet, az ecetet és a vajat. Kis lángon melegítem, időnként megrázom a lábast. Amikor aranyszínűre vált a színe, a piskótára öntöm és elsimítom a késsel, majd a kést megvajazva cikkekre vágom. Lehet négy, hat vagy 8 cikk is. Az én tortámon 14 darab piskóta van körbe, egy pedig a közepébe szúrva. Egyet meg valaki megevett... de ezt én tagadom.
A torta tetejére helyezem a lapokat, majd akár azonnal is tálalhatom vagy hűtőben vagy hideg helyen tárolom.
Ha nagyobban szeretnénk, duplázzuk az adagot, és a lapokból 24-28 cm-es köröket vágjunk.
A tortáról "szelet" kép a blog facebook oldalán látható, amit IDE kattintva értek el.