2010. november 30., kedd

Kifőztük Karácsony a NeoFM-en!





Felkerült a NeoFM oldalára a tegnap leadott KIFŐZTÜK Karácsonyról szóló interjú.

ITT meghallgathatjátok. A négy kis nyílra kell majd egymás után kattintani.


2010. november 29., hétfő

Kifőztük Karácsony a NeoFm-en!


Adományozó különszám

Ha most hallgatjátok a Neo Fm-et, a Kifőztük Karácsonyról lesz benne szó! http://neofm.hu

Kipróbálandó Dobos...




Először Yasmine, aztán Moha  mutatta meg, hogy milyen is az igazi Dobos torta.

Szeretem a Dobos tortát. A tetejét különösen. 

Most mutatnék valami olyat, amin én magam is meglepődtem. Nem szoktam süteményt vásárolni a hipermarketek süteményes részlegében, mert, hát, öööö, hogy is mondjam... nem ütik meg a mércét...

Ezt a kis csodát az egyik fontos mutatta... azaz, hogy Ő bizony vett az egyik piros-fehéres, madaras logós áruházban egy süteményt, amiért azóta is visszajár oda...

Ezen áruházláncban mindenhol van ilyen, de ez a kipróbált és nagyon finomnak talált darab a Budaörs közelében lévőben kapható.

Az ára sem magas, és tényleg meglepően finom! 

Mindenképpen kóstoljátok meg, mert néhány cukrászda elbújhatna ehhez képest a saját süteményével valahova...

Finom a krém, ropog a teteje, könnyű a piskóta. Remek darab!


Színes köretek - variációk krumplipürére


Egyik kedvelt köretem a krumplipüré. Ha készítem, vajjal és tejjel töröm össze a krumplit, majd krémesre, habosra keverem. Ez az egyszerű köret rengeteg lehetőséget rejt magában. Nagymamám rendszeresen készítette nekem zsírban pirított hagymával meglocsolva, mely bár egyszerű, mégis remekül kiváltotta a főételt. Számomra megunhatatlan, hiszen rengeteg változatot készíthetünk belőle.. Fontos, hogy a krumpli sok sót vesz fel, így ízlésünknek megfelelően, apránként adagoljuk hozzá. Ez a recept a Kifőztük 9-es számában jelent meg. Az újság letölthető a www.kifoztuk.hu oldalról.

Színes köretek - variációk krumplipürére

Hozzávalók
  • 1 kg krumpli
  • 10 dkg vaj
  • 3-5 dl tej
a narancssárgához:
  • 1 főtt sárgarépa
a rózsaszínhez:
  • 2 dkg főtt cékla
a hagymáshoz:
  • fél fej vöröshagyma
  • 2 evőkanál zsír (libazsír a legjobb)
a hideghez:
  • 1 dl tejszín
  • 1 gerezd fokhagyma
A krumplit megtisztítjuk, kockára vágjuk, bő vízben puhára főzzük. A főzési idő a krumpli nagyságától és fajtájától függ, legegyszerűbben villával vagy hústűvel ellenőrizhetjük, hogy megfőtt-e már. Ha kész, a vizet leöntjük róla (tejérzékenyek ezzel a vízzel kiválthatják a tejet), majd hozzáadjuk a vajat. Krumplinyomóval összetörjük, közben a tejjel fokozatosan felöntjük, mindig csak annyira, hogy a kevergetésnél a krumpli felvegye az adott mennyiséget. Krémesre keverjük, ha szükséges, használhatunk botmixert, habverőt vagy késes robotot is.

A narancssárga változatnál a főtt répát is a krumplihoz adjuk és a többi hozzávalóval együtt törjük össze. Egyenletes narancssárga színt fogunk kapni, mert a forró krumplitól felolvadó vajban a sárgarépa remekül kiengedi a színét.

A rózsaszín változathoz a céklát eleve főzhetjük a krumplival, így már a vízzel megfestjük a krumplit. Ha mégis készen keverjük hozzá, tegyük késes robotba vagy botmixer segítségével keverjük össze. A színét fokozhatjuk a cékla mennyiségének növelésével.

A hagymás változatnál a vöröshagymát kis kockákra vágjuk, a zsíron megpirítjuk, majd a felesleges zsírtól lecsöpögtetve a krumplihoz keverjük. A zsírt a krumpli tetejére is önthetjük, nem rontjuk el vele az ételt.

A hideg változathoz a már kihűlt krumplipüréhez adjuk a tejszínt és a lereszelt fokhagymát. Aki idegenkedik az ételben a fokhagymadaraboktól, az a reszelt fokhagymát áztassa a tejszínben, majd szűrje le, és csak a tejszínt keverje hozzá a krumplihoz. Bármilyen sülthöz, rántott húshoz, rántott zöldségekhez kitűnő.Mivel nem igényel melegítést, akár a hűtőből kivéve is fogyasztható.

2010. november 28., vasárnap

A győri adventi vásár


Az egyik bejegyzésemnél valaki ajánlotta, hogy nézzük meg a győri adventi vásárt, ha véletlenül arra járnánk. 
Arra jártunk... Péntek este a Vörösmarty téri adventi vásárban mászkáltunk. Akkor még úgy volt, hogy másnap "kiugrunk" Bécsbe egy kis karácsonyi vásárra, ahogy minden évben szoktunk... Aztán átgondoltuk, mert:
  • messze van és szombatra havazást mondtak
  • minek menjünk Bécsig, hiszen, itt is van vásár bőven
  • megbeszéltük, hogy a bécsi vásárban soha nem vásárolunk semmit, és nem azért nem, mert drága, hanem valahogy nincs olyasmi, amivel kapcsolatban úgy érezzük, hogy ezt muszáj megvenni... míg például a Vörösmarty téri vásárban talicskával tudtam volna hazahúzni a rengeteg gyertyát, illatosítót, edényeket, fakanalakat, szóval, szinte mindent... (ö, hát, szóval, ha nem is talicskányi mennyiségben, de azért sikerült egy-két dolgot vásárolni...)
Ráadásul remek krampampulit árulnak, ami még nekem is ízlett, bár, mivel én vezettem, én csak inhaláltam az illatával... 
Tehát, eldöntöttük, hogy nem megyünk Bécsbe, de mivel már beterveztük, hogy megyünk, és időnként eleget kell tenni azon gondolatainknak, hogy "csak úgy menjünk kocsival sokat", így megbeszéltük, hogy ok, akkor irány Győr!

Így is lett. És útközben mindenhol hóóóóóóó és hóóóóóóóóó volt az út mentén!



Megérkeztünk a vásárba... Én rögtön megtaláltam a nekem való pavilont...


Ettünk egy lángost, ha minden igaz a Csillag utcában. Mindenkinek ajánlom, mert nagyon finom lángost árulnak!


Hogy összefoglaljam a vásárt. Nappal voltunk, nem volt kivilágítás, így az igazi hangulatosságát nem láttuk. Tetszett, hogy úgy helyezték el a pavilonokat, hogy végig lehet sétálni egy csomó utcán. Szerintem a Vörösmarty téren hangulatosabb a vásár, mint a győri, bár, sokkal zsúfoltabb is, amit sokan nem szeretnek. Győrben sok volt a "piaci" portéka, míg a pesti vásárban szinte csak kézműves termékeket találtunk.

Azt viszont megemlíteném, hogy amit Pesten 2400, - Ft-ért vettem, azt Győrben 890,- Ft-ért... Ez viszont nagyon nem mindegy...:(

Ha van kedvetek, írjátok meg, hogy nektek melyik adventi vásár tetszik, hol találunk megnézésre érdemes kirakodóvásárt.

Még egy szösszenet. A Vörösmarty téren rengeteg féle ételből válogathatunk, bár minden horror drága... (1300,- egy kürtőskalácsért szerintem kicsit sok...) 
Ezzel általában úgy van az ember, hogy egyszer egy évben megengedhetünk magunknak ennyit... Mi is így voltunk, így megkóstoltuk a krampampulit 500,- ért 3 dl-t. A tócsnit 1000,- ért... A kürtőskalácsot 1300,- ért. Ennél el kell, hogy mondjam, hogy naaagyon finom volt!!! 

Győrben gyerekpuncsot ittam én, a többiek forralt bort, lángost ettünk és melegedni beültünk egy cukrászdába, ahol pocsék gesztenyepürét ettem. 


Ma van advent első napja, ma a Vörösmarty téren kinyitják az adventi naptár első ablakát... Tessék felöltözni jó melegen, és irány valamelyik vásár. Tessék forralt bort inni, kürtőskalácsot enni és tessék elkezdeni ráhangolódni a karácsonyra, mert itt van már a sarkon...

És még a hó is esett, hogy ezt megerősítse! Itt a tél, itt a hó, mindjárt itt a karácsony!



Ma meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún


Ma van advent első napja. Egyre közelebb kerülünk az év legszebb ünnepéhez a karácsonyhoz.
Ma meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún és kezdetét veszi a várakozás...



2010. november 27., szombat

Hát itt van...


 Itt a hó! VÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉGRE!
Hófehér puha takaró alatt van minden! Már éjjel láttam, és csak néztem, néztem, hogy esik, és porcukrosra varázsol mindent! 

Sziaaaaaa hó! Már nagyon vártalak!


(Ez a kép tavaly készült valahol Dobogókőn.)

2010. november 26., péntek

ALMÁS-FAHÉJAS TEPSIS PALACSINTA



Ez a desszert előre elkészíthető, így kiválóan alkalmas vendégváráshoz. Bár egyáltalán nem hasonlít a palacsintasütőben sütött változathoz, ízre nem sok különbséget fedezhetünk fel. Ez a recept a Kifőztük 9-es számában jelent meg. Az újság letölthető a www.kifőztük.hu oldalról!

ALMÁS-FAHÉJAS TEPSIS PALACSINTA

Hozzávalók
  • 4 tojás
  • 2 dl tej
  • 10 dkg cukor
  • 14 dkg finomliszt
  • 2-3 alma
  • 2 evőkanál őrölt fahéj
  • olaj

a tálaláshoz:


A tojásokat a cukorral, a tejjel és a liszttel kikeverjük. Az almákat megtisztítjuk, lereszeljük, a fahéjjal összekeverjük, majd a tésztához vegyítjük. 37x32 cm-es tepsibe sütőpapírt helyezünk, amit vékonyan megkenünk olajjal, majd az almás tésztát beleöntjük. A sütőt 180 fokra kapcsoljuk, a tésztát 10-15 perc alatt megsütjük. (Tűpróba!)
Amikor megsült, megszórjuk fahéjas porcukorral és feltekerjük.

Fogyaszthatjuk forrón, de hidegen is kitűnő.
Tálaláskor szeleteket vágunk belőle; vaníliafagylalttal, fahéjas porcukorral megszórva, illetve fahéj- vagy mandulasziruppal meglocsolva kínáljuk.

Ha az almát meggyre cseréljük, kenjük meg a kész palacsintát tejszínnel elkevert gesztenyemasszával, és tálaljuk csokoládéöntettel. Kitűnő desszert akár a karácsonyi vacsorához is!

2010. november 25., csütörtök

ZÖLDSÉG CHIPSEK MÁRTOGATÓSSAL

A chips sok gyerek és felnőtt kedvenc csemegéje. A zacskós változatok túl sok sót és olajat tartalmaznak. Ha nem sajnáljuk rá az időt, finom és egészséges chipset készíthetünk szinte minden zöldségből, amit szeretünk. Ezek a chipsek nem lesznek annyira szárazak, ropogósak, viszont jóval egészségesebbek, mint zacskóba zárt társaik. Fogyaszthatók magukban, esetleg krémlevesek betétjeként, vagy finom sajtkrémbe mártogatva.

Ez a recept a Kifőztük 9-es számában jelent meg, az újság letölthető a www.kifoztuk.hu oldalról.




ZÖLDSÉG CHIPSEK MÁRTOGATÓSSAL


Hozzávalók

  • cékla
  • sárgarépa
  • krumpli
  • paszternák
  • olívaolaj
a mártogatóhoz:
  • 1 Camping sajt
  • 2-4 evőkanál tejföl
  • bors
  • újhagyma vagy snidling


A zöldségeket meghámozzuk, vékony szeletekre vágjuk. Tepsibe sütőpapírt teszünk, a zöldségeket minél szellősebben ráterítjük. Meglocsoljuk az olajjal és megszórjuk sóval. Ezekkel bánjunk takarékosan, csak éppen, hogy spricceljük le, ne tocsogjon az olajban, ne álljon a sóban. A tepsit a sütőbe tesszük, a zöldségeket a legkisebb fokon többszöri átforgatás közben megsütjük. A sütési idő nagyjából két óra, eközben fél óránként ellenőrizzük, rázogassuk meg a zöldségeket, hogy a még nedves darabok is átsüljenek.
A mártogatóshoz a hozzávalókat összekeverjük, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és már tálalhatjuk is.

Minél tovább sütjük, annál ropogósabb chipset kapunk, de vigyázzunk rá, hogy ne égjen meg, ne száradjon ki túlzottan!

2010. november 24., szerda

Rakott krumpli


A rakott krumpli igazán egyszerű étel, melynek ahány ház, annyi receptje van. Mi szaftosan szeretjük, rengeteg tejföllel készítve. Ezt az elkészítési módot a nagymamámtól tanultam, aki mindig azt mondta, hogy az igazi rakott krumplit nem lehet kockára vágva szeletelni, mert az annak a jele, hogy nem elég szaftos az étel. Ez az étel a Kifőztük 9-es számában jelent meg. Az újság letölthető a www.kifoztuk.hu oldalról.

Rakott krumpli

Hozzávalók

  • 1 kg krumpli
  • 3-5 keményre főtt tojás
  • 10 dkg bacon
  • 30 dkg sonka
  • 10 dkg kolbász
  • 5-7 dl tejföl

a tálaláshoz:
  • tejföl
  • savanyúság


A krumplit héjastól megfőzzük, majd megtisztítjuk, felszeleteljük. A bacont felkockázzuk és saját zsírján megpirítjuk, majd hozzáadjuk a felkockázott sonkát, ezzel is átpirítjuk. A bacont és a sonkát kiszedjük a zsírból, beletesszük a felkarikázott kolbászt és átpirítjuk azt is. A visszamaradt zsírt tegyük félre.
Sütőtálba rétegezzük a felszeletelt krumplit, erre szórunk a sonkából, a baconból és a kolbászból, a szeletekre vágott tojásból, majd bőségesen meglocsoljuk tejföllel. Ezt a rétegezést addig folytatjuk, míg az utolsó hozzávaló el nem fogy.
Ekkor megszórjuk sóval, bőségesen meglocsoljuk a tejföllel, majd a félretett zsírral meglocsoljuk a tetejét.
A tálat befedjük alufóliával és a forró sütőbe toljuk, ahol nagyjából 30-45 perc alatt megsütjük. A sütési idő végén szedjük le az alufóliát és pirítsuk át az étel tetejét.

Tálaláskor tányérokra adagoljuk, tejföllel és savanyúsággal fogyasztjuk.

A krumpli sok sót igényel, mégse sózzuk túl az ételt, mert mind a bacon, mind a kolbász sós, így inkább tálaláskor mindenki a saját ízlésének megfelelően után sózhatja.


2010. november 23., kedd

A Kifőztük Karácsony az m1 Nappali című műsorában!



A Kifőztük Karácsonyról is szó lesz a Magyar Televízió (m1) Nappali című műsorában holnap, azaz november 24-én.

Az adománygyűjtésről további információ az oldalon, itt: http://karacsony.kifoztuk.hu/az-akciorol 
olvasható!

Köszönjük, ha hírét viszed!

Levesek paszternákból a sima és a krémleves



Alig egy éve ismertem meg ezt a zöldséget. Sajnos elég ritkán jutok hozzá, pedig nagyon finom. Ha valaki szereti az édes sárgarépát, ezt a zöldséget egyenesen imádni fogja. Ne keverjük össze a fehérrépával, mert bár kinézetre szinte egyformák, ez a zöldség sokkal édesebb, és megfőzve, megsütve jóval krémesebb textúrájú, mint a fehérrépa, azaz a petrezselyemgyökér. Ez a recept megjelent a Kifőztük 9-es számában. Az újság letölthető a www.kifoztuk.hu oldalról.

Paszternákleves, paszternákkémleves


Hozzávalók


  • 20-25 dkg paszternák
  • 10-15 dkg sárgarépa
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1,5- 2 l zöldségalaplé vagy zöldségleveskocka + víz
  • bors
  • 1-2 evőkanál olaj




a krémleves változathoz:
  • 1 dl tejszín
  • a tálaláshoz:
  • pár csepp tejszín
  • petrezselyemzöld 


A paszternákot és a sárgarépát megtisztítjuk, mindkettőt felkarikázzuk, megmossuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk és az olajon üvegesre pároljuk. Beletesszük a feldarabolt sárgarépát, pár percig pároljuk az olajon, ettől lesz majd szép színe a levesnek. Hozzáadjuk a paszternákot, felöntjük az alaplével, vagy hozzáadjuk a vizet és a leveskockát.


A levest gyöngyözve főzzük minimum egy órát, hogy az ízek jól kioldódjanak és a zöldségek teljesen megpuhuljanak. Ha szükséges, pótoljuk az elfőtt vizet, de ne hígítsuk fel a levest. 

Ha a zöldségek megfőttek, magában tálaljuk vagy szórhatunk a tetejére paszternák- vagy sárgarépachipset. Ezek elkészítése ebben a számban az "Előételek" kategóriában található.

A krémleves változathoz kiszedjük a levesből a zöldségek felét, a kész leveshez adjuk a tejszínt, felforraljuk vele, majd a levest botmixerrel turmixoljuk. A zöldségeket a leves sűrítéséhez apránként adagoljuk, attól függően, hogy milyen sűrűre szeretnénk készíteni.
Tálaláskor a leves tetejére tejszínt csepegtetünk és hústűvel mintát "rajzolunk" bele. Megszórjuk színes borssal és friss vagy szárított petrezselyemzölddel.

2010. november 22., hétfő

Elindult a játék, már lehet szavazni!





Elindult a Kifőztük és a tatai Hotel Kiss nyereményjátéka a www.kifoztuk.hu oldalon!

Felkerültek azok a pályaművek, melyek nagyjából megfeleltek a kiírásnak. Sajnos volt, amit nagy jóindulat mellett sem tudtunk elfogadni.

Mától lehet szavazni, értékelni a recepteket. A játék december 15-ig tart, december 16-án már tudni fogjuk, hogy ki nyerte a fődíjat, a második és a harmadik díjat!

Nagyon ötletes receptek érkeztek, hogy az elnevezésekről már ne is beszéljünk!:)

Jó játékot, jó szavazást!:)

2010. november 18., csütörtök

Fahéjas-almás tejespite


A tejespite szinte minden hagyományos magyaros konyhát képviselő étterem palettáján megtalálható. Ez a tészta egy remekül variálható, nagyon könnyen elkészíthető desszert. Remekül mutat kör alakú formában, tortaként szeletelve de kockára vágva is kiválóan dekorálható édesség. Mivel az alma apróra reszelve kerül bele, az is szeretni fogja, aki az almát süteményben, ételben nem szereti. A hozzávalókat megadtam "evőkanálban" is így még különösebben méricskélni sem kell hozzá semmit.

Almás-fahéjas tejespite




Hozzávalók
  • 15 dkg liszt (7 evőkanál)
  • 5 dl tej
  • 8 dkg cukor (4 evőkanál)
  • 1 evőkanál vaníliás cukor
  • 3 db tojás
  • 2 db alma lereszelve
  • 2 evőkanál őrölt fahéj 
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 evőkanál vaj
  • fahéjas porcukor a szóráshoz

Az almákat meghámozzuk, lereszeljük összekeverjük a két kanál cukorral és a fahéjjal. Kicsit állni hagyjuk, majd egy szűrőn keresztül átszürjük, villa segítségével az szűrő falához szorítva kinyomkodjuk belőle a felesleges lét és félretesszük. A lisztből a tejjel, a sóval, cukorral a tojásokat is beledolgozva, palacsintatészta sűrűségű masszát keverünk. A pitesütőt kivajazunk, és a tésztát vastagon beleöntjük. A fahéjas-almát a tésztára szedjük, elkeverjük benne. 180 fokos sütőben aranybarnára sütjük kb. 35-45 perc alatt. Amikor a teteje már barnul, belül is megsült, de ezt tűpróbával is ellenőrizhetjük. 

Míg a tészta sül, az almákból visszamaradt lét sűrűre forraljuk.

Az elkészült tésztát kicsit kihűtjük és a beforralt sűrű almás-fahéjas sziruppal megkenjük, majd darabokra vágjuk, megszórjuk fahéjas porcukorral és tálaljuk. Egy gombóc vaníliafagylalt  is remekül passzol hozzá. 



2010. november 17., szerda

Azért, ha így várnának....



Ha egyszer így várnának, azért azt szerintem eléggé bírnám... mondjuk egy egész előtér integetne és nekem énekelnének...

Nah, szólok is londoni összekötőnek, hogy intézzen valami ilyesmit...

Karácsonyi ajándék férfiaknak, fiúknak, pasiknak, stb...



Tegye fel a kezét, aki rendelkezik olyan pasival a környezetében (direkt nem írok korosztályt...) aki elalélna egy ilyen izé láttán, ami itt a képen van... 

Ha van ilyen, akkor itt egy ötlet a karácsonyi ajándékra. 

12 éven felül bárki ingyenesen meglátogathatja a győri Audi gyárat, és csorgathatja a nyálát, vagy táthatja a száját.

Be kell jelentkezni, le kell foglalni, de mindez teljesen ingyenes. További infó ITT.

Ha már elautókázunk az ajándékozottal Győrbe, meg lehet látogatni az állatkertet, vagy egy cukrászdát. Remek kirándulás, és a megajándékozott nagyon boldog lesz!


-------------------

A poszt megjelenését követően privát kérdés érkezett hozzám, miszerint az "izé" alatt mit értek... Természetesen a KOCSIT értettem...  és én kérek elnézést, hogy ez félreérthető volt...:)



2010. november 13., szombat

Házi libatepertő, libazsír


Bármilyen furcsán hangzik, ez az étel tökéletes ajándék is lehet. A friss, házi tepertő elkészítése nem ördöngösség, mégis sokan inkább megveszik a boltban készen, mert tartanak a készítése közben keletkező zsírszagtól és a körülményes előkészítéstől. Tény, hogy a bőrös libahájat gondosan meg kell tisztítani, de hatalmas adag libazsírt kapunk már egy kiló hájból is. Ezt csinos üvegbe vagy edénybe töltve el is ajándékozhatjuk, hiszen az ünnepek idején is jól jön majd egy "könnyű" reggelihez vagy vacsorához, néhány szelet kenyérhez és pár fej lilahagymához. Ez a recept a Kifőztük ingyenesen letölthető pdf gasztormagazinban található. Az újság letölthető a www.kifoztuk.hu oldalról!

Házi libatepertő, libazsír

Hozzávalók
  • 1 kg bőrös libaháj
  •  1/2 dl tej

A bőrös libahájat megtisztítjuk, azaz szemöldökcsipesszel eltávolítjuk az esetlegesen benne maradt tollakat, pihéket és tokokat.
Megmossuk és 2-3 cm-es kockákra vágjuk. Mélyebb lábasba két-három kocka hájat teszünk, lassan melegítjük, hogy kioldódjon belőle kevés zsír. Így amikor a többit beletesszük, nem ég meg, hanem egyenletesen elkezd sülni.
Ahogy sül, úgy olvad ki belőle a zsír, ezt apránként mindig leszedjük róla, és szűrőn át egy edényben felfogjuk. Érdemes már abba az edénybe szedni, amiben tárolni fogjuk.
Amikor a háj látszólag minden zsírját kiengedte, sütjük még pár percig, közben egy fémkanállal nyomkodjuk, hogy a maradék zsír is kisüljön belőle. Ezt a zsírt is leszedjük róla (vigyázat, nagyon forró!), majd felöntjük a tejjel, ami fröcskölhet, de ettől egy-két perc alatt szép színe lesz a tepertőnek. Amikor elkészültünk, papírtörlőre szedjük és akár tálalhatjuk is.
A felfogott zsírt kihűtjük és hűtőben tároljuk.

Ebből a mennyiségből egy-két maroknyi libatepertő és nagyjából 6-7 dl zsír lesz, így érdemes dupla adagból készíteni. Aki a nagyobbra darabolt töpörtyűt szereti, nagyobb darabokra vágja a hájat, mert sütés közben apróra összesül.



2010. november 10., szerda

Szilvalekváros és fahéjas csiga


Nálam sokszor készül úgy egy sütemény, hogy egy munkával kétféle, alapjaiban ugyanaz, mégis nagyon különböző végeredmény születik. Ez a csiga mindig 2-3 féle töltelékkel készül. Most az ősz egyik nagy kedvence került bele, a szilvalekvár, hozzá pedig a tökéletesen passzoló fahéjas töltelék volt a másik befutó.

Ez a csiga is megtalálható a Kifőztük 8-as számában.  

Szilvalekváros és fahéjas csiga


Hozzávalók

a tésztához:
  • 60 dkg liszt
  • 1 kávéskanál só
  • 8 dkg cukor
  • 1 zacskó instant élesztő
  • 10 dkg puha vaj
  • 2 dl tej
  • 2 tojás

a töltelékhez:
  • 2 evőkanál őrölt fahéj
  • 2 evőkanál cukor
  • 10 dkg vaj
  • 2 evőkanál liszt
  • kb. 5-8 dkg szilvalekvár

a tetejére:


A tészta hozzávalóit kimérjük, és géppel vagy kézzel kidolgozzuk, megdagasztjuk. Letakarva legalább egy órán át pihentetjük, kelesztjük. 
Közben felolvasztjuk a vajat. A vajhoz adjuk a lisztet, a fahéjat, a cukrot, és csomómentesre keverjük. 
Ha a tészta megkelt, lisztezett felületen kinyújtjuk, és az egészet megkenjük a fahéjas-vajas keverék kétharmadával. A tészta egyik oldalát megkenjük a szilvalekvárral, majd a tésztát feltekerjük. 9-12 darabra vágjuk és sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk. Ismét pihentetjük, nagyjából fél óra múlva annyira megkel, hogy kitölti a tepsit. Ekkor a sütőt 180 fokra melegítjük, a tésztatekercsek tetejét megkenjük a maradék fahéjas keverékkel, majd a csigákat 20-25 perc alatt pirosra sütjük. 
Kivesszük a sütőből, és még forrón juharsziruppal vagy fahéjas sziruppal meglocsoljuk.

Nagyon finom olvasztott fehér csokoládéval, amit a fahéjas töltelék helyett a tésztára simítunk, majd arra szilvalekvárt kenünk. Kakaós töltelékkel is süthetjük, ami hasonlóan készül, mint a fahéjas, csak a fahéjat cukrozatlan kakaóporra cseréljük.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...